imagebaner1 imagebaner4 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1
 
طراحی و اجرای نمای ساختمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طراحی و اجرای نما

 

طراحی و اجرا نما سنگ ، چوب ، چوب پلاست ، شیشه ، آجر ، کامپوزیت .

 طراحی نما

 

 جهت بازدید از نمونه کارهای طراحی نما تماس بگیرید .

 

طراحی نما چیست؟

همانطور که می دانید طراحی نما به زمان گرفتن جواز ساخت انتقال پیدا کرده است. شما می بایست همراه با دیگر نقشه های ساختمانی طراحی نمای ساختمان خود را به شهرداری ارائه دهید. و تایید آن را به همراه تایید دیگر نقشه ها اخذ کنید.

طراحی نما از این رو اهمیت بسیار دارد چون ماهیت ساختمان شما را نمایان می کند. جذابیت بصری ملک شما وابسته به طرحی است که در نمای ساختمان خود اجرا می کنید. این طراحی همواره می بایست با دیگر ساختمان های مجاور شما همخوانی و هماهنگی داشته باشد. ضمن اینکه شما می خواهید زیباترین طرح ممکن را برای نمای ساختمان خود داشته باشید. طراحی نما همینطور که می بایست طبق ضوابط شهرداری انجام شود باید اجرایی نیز باشد.

یادتان باشد شرکت آریا نمای آترا علاوه بر اعمال نظر و سلیقه شما جهت طراحی نما، تاییدیه شهرداری منطقه و همچنین محاسبات فاز ۲ را نیز برایتان انجام می دهد. پکیج طراحی نما در آترا  شامل طراحی اولیه، طراحی سه بعدی و نقشه فاز ۲ اجرایی است. شرکت آریا نمای آترا با داشتن نمونه کارهای متعدد در کل مناطق تهران شایسته ترین طرح را برای نمای ساختمان شما پیشنهاد می دهد.

 

طراحی نما / اجرای نما / اخذ تاییدیه شهرداری/ محاسبات فاز 2  / طراحی نما /

 

اکنون به توضیح مدل های مختلف در طراحی نما پرداخته ایم

 

انواع طراحی نما:

طراحی نمای کلاسیک

طراحی نمای مدرن

طراحی نمای تلفیقی

 

توجه داشته باشید طرح نمای شما از هر نوعی که باشد می بایست به تایید شهرداری منطقه برسد. از اوایل سال ۱۳۹۴ تایید طراحی نما در شهرداری به زمان گرفتن جواز ساخت منتقل شد. و شما در همان ابتدا باید طرح مورد نظر خود را آماده و به شهرداری ارائه دهید. کمسیون نما تشکیل می شود و با توجه به ضوابط که رعایت اصول فرهنگی، اقلیمی، ایمنی جزئی از آنهاست طرح شما بررسی و در نهایت تایید می شود.

 

طراحی نما کلاسیک

 

طراحی نما کلاسیک یا نمای رومی همانطوری که از اسمش پیداست از سالهای قبل رواج داشته است. و آمیختگی این نوع نما با هنرهای معاصر ایران و روم باعث محبوبیت نمای کلاسیک شده است. هنرهای سنتی و ریشه دار اروپا مانند مجسمه سازی، پیکر تراشی، سنگ تراشی، منبت کاری و گچ بری نقوش به زیبایی دوچندان نمای کلاسیک کمک بسیاری کرده است.

طراحان با الهاماتی که از هنرهای یادشده میگیرند معمولاً نما را با ستون های بزرگ طراحی می کنند. این نوع نما به صورت خط های موازی و دارای هارمونی هندسی طراحی می شود. بدلیل استفاده از انواع سنگ های ساختمانی (سنگ تراورتن) که در رنگ ها  و طرح های مختلف می باشد، دست طراح باز است تا بهترین و بروزترین طرح نمای کلاسیک را به شما ارائه دهد. یکی دیگر از خواص نمای رومی سیمانی که در مسکن مهر شاهد اجرای فراگیر آن بودیم، قابلیت رنگ پذیری این نوع نما است. شما می توانید از رنگ های قابل شستشو استفاده کنید که بدلیل ارزانی آن و قابل تغییر بودنش تنوع خاصی به نمای شما می دهد.

نمای سیمانی معمولاً در نمای پشتی ساختمان استفاده می شود. نمای اصلی با سنگ های ساختمانی که در عرض ۴۰ سانتی متر برش خورده اند تزیین می شود. استفاده از تاج و سرستون در نمای کلاسیک یکی دیگر از خاصیت های این نما است. که کاملاً سلیقه ای طراحی و اجرا می شود. شما می توانید هر طرحی را به عنوان تاج و سر ستون اجرا نمایید به شرطی که هماهنگی میان این عناصر و بدنه ی نما را در نظر بگیرید. نمای کلاسیک از استحکام زیادی برخوردار است. سالهای سال دوام نما را تضمین می کند و این بدلیل استفاده ار سنگ های ساختمانی است که از سنگ طبیعی برش خورده و آماده می شود.

 

طراحی نما مدرن

 

این نوع طراحی با توجه به آخرین دستاوردهای اجرایی در طراحی نما جای خود را باز کرده است. توجه به سبک جدیدی از طراحی که با متریال های مختلف و متنوعی انجام میگیرد،  امروزه بیشتر در کانون توجه طراحی نما قرار دارد.

برای طراحی نما مدرن به نکات زیر توجه کنید:

در طراحی نما به شیوه مدرن نوع کاربری ساختمان شما بسیار مهم است. هرچند که توجه به طراحی نما اغلب سلیقه ای است. اگر ساختمان شما به منظور اداری و استفاده اداری طراحی شده است نمای کامپوزیت میتواند بسیار مفید واقع شود. و تاثیر بسیاری در دیده شدن ساختمان شما داشته باشد.

همچنین نمای شیشه در طراحی نما فریم لس یا کرتین وال میتواند ویژگی هایی که طراح به آنها دقت کرده است را نمایان کند. در طراحی با کامپوزیت شما میتوانید برجستگی ها و فرورفتگی های زیادی را در نما خلق کنید که به زیبایی دوچندان نما کمک شایانی می کند.

در طراحی نمای شیشه ای نیز بازتاب و شکست نور است که به زیبایی ساختمان و نمای شما کمک می کند. بنابراین دقت کنید کدام نما برای کدام کاربری از ساختمان مناسب تر است.

توجه به موقعیت مکانی ساختمان نیز تاثیر بسیاری در انتخاب دقیق سبک طراحی نما دارد. اگر ملک شما در گذر خیابان واقع است. با ملکی دیگر که در کوچه ای با عرض کمتر قرار گرفته تفاوت دارد. معمولاً نمای اصلی ساختمان ویژه ساختمان های اداری که در گذر خیابان اصلی واقع شده است از نمای مدرن استفاده می کنند.

توجه به تابلو خور بودن نمای ساختمان اداری نیز بسیار اهمیت دارد. بنابراین قبل از اخذ جواز ساخت به این نکته دقت کنید. که کاربری ساختمان شما نقش مهمی در روند ساخت و طراحی نقشه ها و همچنین طراحی نما دارد.

 

 

طراحی نما تلفیقی

 

طراحی نما در ساختمان شما بیشتر به سلیقه شما مربوط می شود تا مباحث فنی. دانستن این نکته که کدام نوع از انواع طراحی نما به نزدیک شدن نمای شما کمک بیشتری می کند لازم است. اگر می خواهید نمایی داشته باشید که سالها برای شما دوام داشته باشد و در عین حال از زیبایی بصری خاصی برخوردار باشد صرف نظر از شرایط آب و هوایی به دنبال طراحی نما به صورت تلفیقی خواهید رفت. این نوع طراحی در ایران از اوایل سال ۱۹۹۸ میلادی آغاز شد. ولی از گذشته های دور در سبک معماری سنتی ایران بوده است. این نوع از طراحی علاوه بر باز گذاشتن دست طراح در اعمال سلیقه شخصی خود میتواند با تلفیق چند نوع متریال منظور های مختلفی را برای بیننده تشریح کند.

 

 

نمای تلفیقی در ساختمان های اداری و تجاری

 

طراحی نما تلفیقی بیشتر در ساختمان های اداری و تجاری دیده شده است. جایی که نمای کامپوزیت را با نمای شیشه ترکیب کرده یا از سنگ و نمای کامپوزیت همزمان استفاده شده است. در این نوع طراحی تقریباً تمام متریال برای نما کاربرد دارد. وابسته به شرایط جغرافیایی محل اجرای نما میتواند از سنگ های ساختمانی، نماهای آجری، نمای شیشه ای، نمای کامپوزیت، نمای چوبی. و در واقع ترکیبی مناسب از همه ی این متریال ها استفاده کرد تا زیبایی و خلاقیت را یکجا پدیدار کرد.

طراحی نما اداری و تجاری

 

 

معمولاً طراح نما آشنایی به سبک های زیبایی شناختی اسلامی و ایرانی دارد. فقط کافیست برداشت خود را از نمای آینده ساختمان خود به طراح ارائه دهید. تا بتواند به کمک نرم افزارهای ساخت سه بعدی نمای شما را آماده سازی کند و بعد از تایید نهایی از جانب شما وارد مرحله طراحی شود. به طراح نمای خود اعتماد کنید تا بتواند نمایی را طراحی کند که مطلوب شما باشد.

طراحی نما به صورت تلفیقی دارای موج هایی است که به زیبایی نمای ساختمان شما کمک میکند. البته می توانید نمای تلفیقی را به صورت ساده طراحی کنید و در بخش هایی از سطح نما از متریال هایی استفاده کنید. که جلوه بهتری را برای کاربری ساختمان شما در بر داشته باشد.

خدمات شرکت آریا نمای آترا در طراحی نما

مشاوره رایگان و بازدید / تهیه نقشه نما / طراحی ۳ بعدی / محاسبات فاز۲ / اخذ تاییدیه از شهرداری / اجرای نما

همانطور که میدانید هماهنگی در طرح های نما برای ساختن و شکل دهی نماهای شهری بسیار حائز اهمیت است. از این رو شهرداری ها در شهرهای بزرگ که مرجع رسیدگی به امور نماها و زیبایی های بصری شهر هستند ضوابط خاصی را برای انواع طراحی نما در شهر تهران در نظر گرفته اند.

شرکت از مشاوره در طراحی نما به همراه محاسبات فاز ۲ اجرایی و همچنین اخذ تاییدیه از شهرداری در کنار شماست. یکی از خصوصیاتی که ما را نسبت به رقبا متمایز می کند، بحث اجرایی بودن طرح هایی است که در اختیار شما می گذارد. طراحی نما هایی که توسط تیم طراحی انجام می شود و توسط مدیر بخش فنی نظارت می شود. با توجه به هماهنگی های لازمه بین واحد فنی و واحد اجرایی ، این اطمینان وجود دارد که طرح ها اجرایی است.

معمولاً در اجرای نما از ابتدای بحث نوسازی ساختمان کار آغاز می شود. در این مرحله بعد از درخواست شما و بررسی در قسمت فنی و مهندسی آتلیه معماری نقشه اولیه نما را طبق استاندارد های روز، عرف منطقه جغرافیایی، ضوابط شهرداری و سلیقه شما طراحی می شود. پس از تایید شما این نقشه به شهرداری ارسال می شود تا پس از بررسی در کمسیون نما تایید شود.

 

اجرای نما با ملات سیمان

اجرای نما با ملات سیمان به دلیل اینکه ساختمان ها از تراز برخوردار نمی باشند بیشتر استفاده می گردد. اجرای نما در این روش کندتر از سایر اجرای نما ها می باشد. در اجرای نما به روش سیمان، نخاله و ضایعات ساختمانی ایجاد خواهد شد. اما اگر بخواهیم به ویژگی اجرای نما با روش سیمان بپردازیم باید اشاره کنیم که پیوند نما و بدنه توسط سیمان باعث استحکام ساختمان می گردد. اجرای نما به روش سیمان نیاز به محاسبات مهندسی ندارد و با استادکار تنها قابل انجام می باشد.

اجرای نما به روش چسب نیازمند مطالعات مهندسی می باشد. این چسب قابلیت الاستیک دارد و قابلیت جذب حرکات قطعه کار شده و زیر سازی را دارد. در اجرای نما به روش چسب بهتر است که دیوار با پلاستر سیمانی اجرا گردد. چسب باید کاملا در پشت قطعه کار شده قرار گیرد و هیچ قسمتی خالی نماند. در اجرای نما به روش چسب باید اشاره گردد که بندکشی باید به گونه ای باشد که از نفوذ آب جلوگیری کند. اجرای نما به روش سیستم نمای خشک، در این مدل اجرای نما برای اتصال اجزای نما از تجهیزات فلزی مانند ریل، پیچ و … استفاده می گردد. مزایای استفاده از اجرای نما به روش سیستم خشک عبارت است از

اجرای نما و عایق بندی صوتی

عدم نیاز به کارگر حرفه ای

اجرای نما و سرعت اجرای بالا

عدم ایجاد ضایعات ساختمانی

کاهش اتلاف انرژی در اجرای نما به روش سیستم خشک

مناسب برای ساختمان های مرتفع

طراحی نما ، اجرای نما ، اخذ تاییدیه شهرداری، محاسبات فاز 2

 

فاز ۲ و تاییدیه نما:

بعد از تایید توسط شهرداری و پرداخت فیش نما توسط شما مرحله دوم آغاز می شود و فاز ۲ طراحی نما شروع می شود. در این مرحله متراژ و نوع متریال به دقت مشخص می شود. قسمت بعدی برآورد هزینه متریال و درجه کیفی متریال قابل استفاده در نما است. آریا نما آترا بهترین مشاور در انتخاب متریال نما برای شماست زیرا با تولید کنندگان متریال های نما به صورت مستقیم ارتباط دارد و حذف واسطه ها در این بین باعث صرفه جویی در هزینه های شما می گردد.

در آخر نیز طراحی نما که قبلاً همه مراحل را با موفقیت طی کرده است توسط تیم اجرایی شرکت اجرا می شود. در طراحی ۳ بعدی تمام جزئیات نمایان می شود. نور قابل اجرا به طرح تابیده می شود و در نمای اصلی به نمایش گذاشته می شود. شما با دیدن نمای ۳ بعدی میتوانید طراحی نما را به صورت کامل و با تمام جزئیات ببینید. فاکتور های اصلی، تمامی خطوط بکار برده شده در نما، برجستگی ها و فرورفتگی های طرح و خلاصه همه چیز، در طراحی نما به صورت ۳ بعدی قابل رویت است. طراحی نما امری تخصصی است و کارشناسان آترا مشاور شما در طراحی نما است.

 

 

انتخاب متریال مناسب در طراحی نما:

انتخاب متریال در طراحی نما یکی از اصول کار است. حتماً شما هم با ما هم عقیده هستید که هر متریالی برای نمای شما مناسب نیست و طراح نمی تواند از هر مصالح  و متریالی استفاده نماید. شاید شما در ذهن خود علاقه مند به متریال خاصی باشید و طراحی نما را بر اساس متریال مورد نظر خود در نظر گرفته باشید ولی امکان اجرای طراح شما با متریال مورد نظر نباشد.

به عنوان مثال در اقلیم مرطوب و شهرهایی که در بیشتر روزهای سال بارانی هستند، انتخاب های شما در طراحی نما محدود می شود. شما نمیتوانید از چوب استفاده کنید زیرا خیلی به رطوبت حساس است. همینطور که به راحتی از سقف های شیروانی و آردواز استفاده می کنید.

یا سنگ ساختمانی را در طراحی نما بیشتر در نظر می گیرید. یکی از دلایلی که اکثر ویلاهای شمالی، از بلوک های سیمانی به عنوان زیر کار استفاده می کنند نیز همین امر است. بنبابراین دقت داشته باشید علاوه بر زیبایی تناسب متریال نیز در طراحی نما اصولی است و باید به آن توجه داشته باشید.

در شهرهایی مانند تهران و اصفهان خوشبختانه امکان استفاده از تمام متریال ها فراهم است. ولی در این شهرها باید به فاکتورهای فرهنگ، مذهب و ساختار نماهای شهری در طراحی نما دقت بیشتری داشت.

متریال مناسب در طراحی نما

 

 

اخذ تاییدیه از شهرداری تهران:

آترا تمام قراردادهای طراحی نما را که همراه با تأییده نما بوده طبق ضوابط نمای شهرداری تهران طراحی کرده است. همچنین اخذ تاییدیه از شهرداری جزو خدمات اصلی آترا در طراحی نما است. در حال حاضر بحث طراحی نما در شهرداری به زمان گرفتن جواز ساخت انتقال پیدا کرده، ولی شما با یک تعهد یکماهه می توانید جواز ساخت را دریافت کنید. این تعهد به این معنا است که شما موظف هستید تا در مدت یکماه طرح نمای ساختمان خود را به شهرداری ارائه کنید.

نگران نباشید. وظیفه ما طراحی نما و دفاع از طرح در شهرداری است تا شما با خیال راحت بتوانید به دیگر کارهای ساختمان بپردازید. فقط کافیست سلیقه خود را با تیم طراحی ما در میان بگذارید. اینکه چگونه پیش طرح آماده شده به سلایق شما نزدیک می شود نیازمند جلسات حضوری برای تایید طرح از جانب شماست.

یکی از مواردی که در تایید یا عدم تایید نما در شهرداری اهمیت دارد بحث انتخاب متریال است. اینکه متریال مورد نظر شما چقدر با دیگر نماها در گذر ملک شما هماهنگی و سنخیت داشته باشد. یکی از موارد تایید در شهرداری هماهنگی بصری در طراحی نماهای شهری است. طراحی نما برای ساختمان شما می بایست هم به لحاظ نوع متریال و هم به نیاز رنگ متریال دارای هارمونی با دیگر همسایه ها باشد.

آترا  دارای یک تیم متخصص و فنی در طراحی نما است و از مرحله مشاوره تا اجرا در کنار شماست. بازسازی ساختمان و طراحی ویلا از خدمات دیگر شرکت ما می باشد.

 

آترا  تا یک انتخاب خوب و صحیح در کنار شماست.

چک لیست پیشنهادی بررسی وضعیت نمای ابنیه / باید ها و نبایدها (ضروریات)

 

۱الزامات رنگ و نورپردازی در طراحی نما:

استفاده از رنگهای نا متعارف و تند با هر نوع مصالح بیش از ۵ درصد در نمای ساختمان غیر مجاز می باشد.

توضیح: رنگ های آبی، سبز، قرمز، صورتی، بنفش، نارنجی و زرد

استفاده از رنگهای سیاه و تیره با هر نوع مصالح بیش از ۱۰ درصد در نمای ساختمان غیر مجار می باشد.

تنوع رنگی نمای ساختمان با احتساب رنگ زمینه حداقل ۲ رنگ و حداکثر ۴ رنگ مجاز می باشد.

توضیح: رنگ شیشه در صورت غیر شفاف بودن (استفاده از شیشه های رنگی یا رفلکس) مورد محاسبه قرار می گیرد.

از به کار گیری بیش از یک رنگ به عنوان رنگ غالب و زمینه خودداری گردد.

از به کار گیری رنگ های کاملاً متضاد با ترکیب بندی رنگی در بناهای همجوار خودداری گردد.

همه عناصر ثابت و منابع نورپردازی در نمای ساختمان می بایست از لحاظ تراز ارتفاعی و رنگ نور هماهنگی لازم را با نورپردازی بناهای همجوار خود دارا باشند.

توضیح: مکان نصب عناصر نورپردازی می بایست در نقشه های نما به طور دقیق مشخص گردد.

الزاماً تمامی بناهای دارای کاربری عمومی مختلط تجاری – خدماتی یا واقع در معابر شهری می بایست مجهز به سیستم نورپردازی در شب باشد.

نورپردازی نما

نورپردازی نما

 

۲الزامات بافت و مصالح در طراحی نما:

نماسازی بویژه در طبقه همکف و محل اتصال ساختمان به زمین باید با مصالح مرغوب اجرا شود.

توضیح: مصالح مرغوب عبارتند از مصالحی که زیبا، با دوام، قابل شستشو بودن، چرک تاب، مقاوم در برابر یخ زدگی، فرسایش و کثیف شدن باشند.

در طراحی نما می بایست حداقل ۲ گونه مصالح (بدون احتساب شیشه بازشوها) و حداکثر از ۳ نوع مصالح بهره برداری گردد.

در کلیه سطوح شیشه ای مجاور فضاهای باز و معبر عمومی، باید از شیشه ایمن و غیر ریزنده استفاده گردد.

طراحی نماهای دارای سطوح شیشه ای پیوسته مجاز نمی باشد.

توضیح: میزان سطح شیشه بازشوها در این رقم محاسبه نمی گردد.

در کلیه ابنیه استفاده از نماهای شیشه ای حداکثر به میزان ۱۵ درصد سطح نما مجاز می باشد.

توضیح: میزان سطح شیشه بازشوها در این رقم محاسبه نمی گردد.

در کلیه ابنیه مختلط تجاری، اداری و یا خدماتی، استفاده از نماهای شیشه ای حداکثر به میزان ۳۰ درصد سطح نما مجاز می باشد.

به کارگیری مصالح نوین تنها با ارائه مستندات جزئیات اجرایی و در صورت تایید شورای بررسی نمای منطقه مجاز می باشد.

از مصالح متضاد با معماری منطقه مانند پوشش کامپوزیتی و فلزی در طراحی نما استفاده نگردد.

متریال در طراحی نما

متریال در طراحی نما

 

۳عناصر الحاقی در طراحی نما ۱:

لبه خارجی پیش آمدگی بنا و الحاقات آن (مانند تابلو، سایبان، روشنایی، حفاظ، کف پنجره، علائم و غیره) با لبه جداول سواره رو نباید کمتر از یک متر فاصله افقی داشته باشد.

توضیح: حد زیرین سایبان با عرض یک متر پیش آمدگی، می بایست از بالاترین نقطه کف معبر حداقل ۵/۳ متر ارتفاع داشته باشد. و حد پیش آمدگی آن از لبه سواره رو حداقل یک متر فاصله افقی داشته باشد.

در طراحی نمای ابنیه عمومی، شامل اداری، تجاری، خدماتی، درمانی، فرهنگی و آموزشی و … می بایست محل تابلو و سر در ورودی از قبل پیش بینی شده و در طراحی نما مشخص گردد.

نصب الحاقات تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و غیره در نما و بام، می بایست در بخش های غیر قابل رویت از معبر عمومی تعبیه گردد. و در صورت عدم امکان، ارائه طرح وپوشش آن ها هماهنگ با نمای ساختمان ضروری می باشد.

توضیح: مانند کانال ها، لوله ها، کولر، اسپیلت، ناودان و سایر کانال های تخلیه آب باران، آنتن تلویزیون، صندوق پستی برجسته و نظایر آن.

کلیه الحاقات نما (اعم از عناصر تاسیساتی، نرده ها، سایبان ها و نظایر آن) باید توسط مهندسین معمار در طراحی نما مشخص شده و با ذکر (ابعاد، رنگ و جنس) در نقشه های جداگانه ارائه گردد.

تابلو ها و سایبان های هر بنا می بایست با تابلوها و سایبان های بناهای همجوار به لحاظ تراز ارتفاعی، ابعاد، رنگ و جنس هماهنگ باشند.

توضیح: حداقل ۳ پلاک از هر طرف

 

 

پل ارتباطی:

کرج: درختی:       02634468812 

تهران: ستارخان:    02166941503                      

ایمیل: info@karajview.com   Arya_nama_atra@yahoo.com

مدیریت: مهدی وفایی

mehdi_vafaei59@yahoo.com


1

مستقیم با مدیریت :09122587553
         
Google
    
تماس با ما | ارتباط آنلاین | خدمات | پروژه ها | گالری تصاویر | صفحه اصلی
Copyright 2014© www.karajview.com All Rights Reserved. / www.parssystem.com طراحی و میزبانی توسط مرکز فناوری اطلاعات و داده های پارس سیستم